GENEL BAŞKANIMIZIN BASIN AÇIKLAMASI

GENEL BAŞKANIMIZIN BASIN AÇIKLAMASI

Karaçay Malkar Derneğinde Malkar Sürgünü ve Kadınlar Günü programı gerçekleşti
Eskişehir Karaçay-Malkar Kültür ve Yardımlaşma Derneği 8 Mart Malkar Sürgünü ve Dünya Kadınlar günü nedeniyle Eskişehir Karaçay-Malkar Kültür ve Yardımlaşma Derneği dernek binası konferans salonunda program gerçekleştirdi. Programa Ankara Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yılmaz Batıbay ile Ankara Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu yönetim kurulu üyeleri, Bursa Birleşik Kafkas Dernek Başkanı Ömer Günay, Eskişehir Karaçay-Malkar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Musa Korkmaz, Eskişehir Karaçay-Malkar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Kadın Kolları Başkanı Zekiye Nurdan Önalan ve dernek üyeleri katıldı.
Dernek başkanı Musa Korkmaz; “78. yıl önce 8 Mart 1944 yılında Balkarlar zorla topraklarından sürgüne maruz bırakıldılar. Bu sürgün sırasında nüfuslarının yarısından fazlasını yitirdiler dedi.”
Karaçay - Malkar Dernekleri Ortak basın açıklaması;
“8 Mart Malkar Sürgününün 78. yıl dönümü. Bundan 78 yıl önce 2 Kasım 1943 yılında Karaçaylar, 8 Mart 1944 yılında Balkarlar zorla topraklarından sürgüne maruz bırakıldılar. Bu sürgün sırasında nüfuslarının yarısından fazlasını yitirdiler. Türkiye’deki Karaçay-Malkar dernekleri olarak 8 Mart 1944 tarihinde Atayurtlarından hayvan vagonlarıyla Orta Asya steplerine sürülen halkımızın anma yıldönümü için toplanmış bulunmaktayız. 2. Dünya Savaşı’nın bütün hızıyla devam ettiği 1943 – 1944 yıllarında, Sovyetler Birliği’nin kendi vatandaşlarına uyguladığı sürgün ve soykırım hareketi bugün pek çok yönleriyle bilinmektedir.
2 Kasım 1943 tarihinde Kuzey Kafkasya’dan Karaçayların sürülmeleriyle başlayan bu felaketler zinciri, Çeçen – İnguşlar, Malkarlar, Kırım Tatarları ve Ahızkalıların sürgünü ile devam etmiştir. Karaçay – Malkarların 19. yüzyıl başları ile 20. yüzyılın ilk yarısında yaşadığı yaklaşık 140 yıllık bir dönem savaşlar, göçler, sürgünler ve soykırımlarla geçmiştir. Bu süre içinde Karaçaylar nüfuslarının büyük bir bölümünü kaybetmişler, halkından binlercesini savaş ve sürgünlerde şehit vermişlerdir. Bundan dolayıdır ki 2 Kasım 1943 Karaçay Sürgünü, 8 Mart 1944 Malkar Sürgünü ve 28 Mayıs 1945 Drau Katliamı’nda yitirdiğimiz insanlarımızı Türkiye’de yaşayan Karaçay – Malkarlar adına her yıl olduğu gibi Eskişehir Karaçay Malkar Derneği olarak unutmamak ve unutturmamak adına bugün okunan Mevlid-i Şerif ile rahmetle anıyoruz. Ruhlarının huzur bulması için ebediyete intikal eden yediden yetmişe tüm Karaçay Malkarların şehadetleri kabul, mekanları cennet olsun!