Enver KAPLAN

1923 yılında K.Maraş-Göksun ilçesi’nin Karaahmet köyünde doğdu. Kara Harp Okulunu ve Ankara Hukuk Fakültesini bitirdi.

 

Avukatlık yaparken siyasete atıldı. 1961-1969 yılları arasında 1. ve 2. Dönem Kahraman Maraş Milletvekili olarak görev yaptı.

 

1970 sonrası 2. Devre Ankara Kafkas Derneği Başkanlığında bulundu. Birleşik Kafkasya Konseyi’nin kuruluş çalışmalarına katıldı. Kuruluşu müteakip, yapılan ilk genel kurulda Konsey Genel Başkanlığına seçildi.

 

Konseyin üyelerinin oluşturduğu Vakıfın (BİRKONSEV) da başkanlığını yaptı.

 

Konseyin kuruluşunun 10. yılında BİRLEŞİK KAFKAS DERNEKLERİ FEDERASYONU’nun kurucu başkanı, ilk genel kurulu müteakip de Federasyon Genel Başkanlığına seçildi.

 

Kafkas Halklarının birlik ve beraberliği ve mutluluğuna katkı sağlamak amacıyla heyetler halinde 4 kez Kafkasya’ya gitti.

 

29 Ağustos - 5 Eylül 2005 tarihleri arasında 5 Parlamenter ve Federasyon Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyetle gerçekleştirdiği Kafkasya gezisinden döndükten sonra eşi ile birlikte İstanbul’dan Ankara’ya gelirken geçirdiği kazada her ikisi de  hayatını kaybetti.

 

Cenazeleri 10 Eylül 2005 cumartesi günü TBMM.’deki töreni müteakip Kocatepe camiinde kılınan öğle namazından sonra Cebeci asri mezarlığına  defnedildi.

 

Enver Kaplan,

Birçok iyi meziyetine ilave olarak insan sevgisi ve bitmek tükenmek bilmeyen enerjisini aldığı Birleşik Kafkasya idealine hizmet duygusu ile dolu dolu yaşadı.

 

İleri yaşına rağmen; Üretken, birleştirici, azimli, fedakar, sakin ve sabırlı kişiliği ile genç nesillere daima örnek olmuştur.

 

Feryal (İşletmeci), Celal (Endüstri Mühendisi) ve İncila (Psikiyatrist) adında üç çocuk sahibi idi.

 

Mekanları cennet olsun.