İsmail Hakkı Berkok

İsmail Hakkı Berkok

İsmail Hakkı Berkok (d. 1889, Pınarbaşı, Kayseri - ö. 11 Mayıs 1954), Kafkas kökenli Türk asker ve tarihçi. 1910 yılında Harbiye'yi ve Harp Akademisi'ni bitirdi. Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı'na katıldı. Irak ve Kafkas cephelerinde bulundu. 1918 yılı başlarında Kuzey Kafkasya'da, özellikle Dağıstan'da Osmanlı yönetimi adına örgütleyici çalışmalarda bulundu. 11 Mayıs 1918 tarihinde Osmanlı Hükümeti'nin yardımlarıyla bağımsızlık kararı alan Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti için destekleyici görevler üstlendi.

Askerlik görevi süresince İştip Redif Tümeni Kurmay Subaylığı, 13. Kolordu Kurmay Subaylığı, 13. Kolordu 36. Tümen ve 33. Süvari Alayı Subaylığı, 1. Kuvveyi Seferiye Kurmay Subaylığı, 6. Ordu Harekât Şubesi Müdürlüğü, İslam Ordusu Subaylığı, Kuzey Kafkas Kolordusu ve Ordusu Kurmay Başkanlığı ve Komutanlığı, Harp Akademileri Harp Tarihi Öğretmenliği, Merkez Ordusu İstihbarat Şubesi Müdürlüğü, Güney Cephesi 2. Kurmay Başkanlığı, 4. Kolordu Kurmay Başkanlığı, Talimgah Tabiye Öğretmenliği, Harbiye Okulu Tabiye Grubu Başöğretmenliği, 26. Piyade Alay Komutanlığı, 7. Kolordu Kurmay Başkanlığı, Harp Akademisi Erkan Başkanlığı ve Süvari Tugay Komutanlığı, Harp Tarihi Encümeni Başkanlığı, Ordu Dairesi Başkanlığı, Askerî Yargıtay Üyeliği görevlerini yürüttü.

Daha sonra Türk Kurtuluş Savaşı'na katıldı. Harp Okulu'nda Tabiye (Taktik) dersleri verdi, Askerî Yargıtay üyeliğinden 1946 yılında Tuğgeneral rütbesiyle emekli oldu. 1950-54 yılları arasında Demokrat Parti'den Kayseri Milletvekili seçildi. İkinci dönem milletvekili seçildiği sırada rahatsızlandı ve görevine başlayamadan 11 Mayıs 1954 tarihinde vefat etti. Türkçe ve Adığece yanında Rusça, Fransızca, Arapça ve Farsça da bilirdi. Harp, Kılıç Liyakat, Kılıç Gümüş İmtiyaz, Kılıçlı Osmani ve İstiklâl Madalyası sahibi olup, evli ve üç çocuk babasıydı