Türkiye-Dağıstan Tarih ve Kültür Sempozyumu gerçekleştirildi.

Türkiye-Dağıstan Tarih ve Kültür Sempozyumu gerçekleştirildi.

Türkiye-Dağıstan Tarih ve Kültür Sempozyumu ( 8-10 Ekim 2021- Ankara)

Federasyon Genel Başkan Yardımcısı ve Dağıstanlılar Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Fatin DAĞÇINAR ve yönetimi tarafından “Türkiye-Dağıstan Tarih ve Kültür Sempozyumu” Ankara’da gerçekleştirildi. Sempozyumda; Dağıstan tarihi, Dağıstan-Türkiye ilişkileri, Dağıstan dilleri, kültürler arası etkileşim, Dağıstan Türkologları çalışmaları ve Osmanlı devletinde Dağıstanlılar konuları başta olmak üzere alanında uzman akademisyenler ve eğitimciler, Dağıstan özelinde birçok konuda sunumlar yaptılar.

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin son yıllarda büyük bir aşama kaydettiğine dikkat çerken Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Abdullah Eren, bu ilişkiler çerçevesinde iki unsurdan bahsetti. İlk olarak iki ülkenin hinterlandında olan, iki ülkenin birikimlerinin adeta üstü üste geldiği bölgelerdeki tarihi ve kültürel mirasın korunmasının önemine değinen Eren, ikinci olarak ise Kafkasya’nın mozaiği olarak görünen Dağıstan’daki; etnik çeşitliliğin, kültürel ve dil çeşitliliğinin muhafazasının altını çizdi.

Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Dağıstanlılar Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı ve Fatin Dağçınar ise konuşmasında desteklerinden dolayı YTB’ye teşekkür etti.

6 kez Dünya da yılın sporcusu seçilen, Dünya şampiyonu, Dünyada sadece iki kişide olan Altın Taç sahibi Sambo sporcusu Mahamathan Gamzathanov da programda bir konuşma yaptı. Gamzathanov, Dağçınar ile toplantıyı nasıl organize ettiklerini anlatarak, sağlanan dostlukların yanında, sempozyumda önemli bilgilerin aktarılacağını söyledi.

Programa katılan Rusya Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Zaur Shinkuba da sempozyumun Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilere katkı sağlayacağını kaydetti.